
Blog
Sokat beszélgetünk a családommal, barátaimmal, ismerősökkel a környezettudatos-egészséges életmódról, amit én lelkesen gyakorlok több mint 10 éve; lassan haladtam a saját kis lépcsőfokaimon, és 4 éve még elhivatottabban foglalkozom a témával, olyannyira, hogy másfél éve elindult bennem az érzés, hogyan tudnék többet tenni?
Felelősséggel tartozom nem csak a saját háztartásomon belül, hanem ezt a szakmámba is át kell vinnem, mert ott tudok nagyobb ráhatással lenni a döntési folyamatokra!
Írásaimmal, saját megtapasztalásaimmal, eddigi olvasataimmal és tanulmányaimmal, jelenleg is folyamatban lévő fejlődésemmel szeretnélek támogatni a legegyszerűbb hétköznapi változtatásoktól kezdve, mint pl. egy minőségi tiszta kozmetikum vagy tisztítószer, nagyobb volumenű döntéseken át, mint egy lakásfelújítás, otthonteremtés természetesen, földkímélő módszerekkel, ahol csak megoldható.
↟ Mit jelent a minőségi életvitel?
↟ Meg lehet-e valósítani úgy, hogy közben nem romboljuk a környezetünket?
↟ Hétköznapi döntéseink hatással vannak-e az életminőségünkre?
Önismeret az otthonteremtésben
Egy ember akkor van jól, ha az érzései, a gondolatai és a cselekedetei összhangban állnak egymással, vagyis ugyanazt gondolja, amit érez, és ugyanazt cselekszi is.
"Egy ember akkor van jól, ha az érzései, a gondolatai és a cselekedetei összhangban állnak egymással, vagyis ugyanazt gondolja, amit érez, és ugyanazt cselekszi is. Ha ezek a síkok megbomlanak, akkor szétesik a személyiség összhangja: mást gondol, mást érez, és mást csinál. Azaz tulajdonképpen elidegenedik önmagától és a világtól is. Na de ez a képlet, amilyen egyszerűen hangzik, olyannyira bonyolult is, hiszen úgy tűnik, ha közelebb megyünk, nem mindenki van tudatában annak, mit is érez. Vagy érez-e valamit egyáltalán? Ki is ő? Hogyan lehetséges ez?
Több módon is! Az egyik módja önmagunk manipulálása: nagyon hinni szeretnénk valamiben, egy illúzióban, egy igazságban, és azért, hogy ezt a képet fenntarthassuk a fejünkben, el kell nyomnunk mindent, ami ellentmond neki. Így aztán érzéseinket elfojtjuk és nem tudatosítjuk, nehogy ellentmondásba kerüljenek a fenntartandó gondolattal, és ezt a mechanizmust addig csináljuk, amíg testünk fel nem lázad, vagy az információ már oly mértékben válik elfojthatatlanná, hogy felrobbantja a hamis illúziót.
Ez általában egy tűrhetetlenül fájdalmas esemény, amiről már nem lehet nem tudomást venni, ami aztán krízist okoz: összeomlik a világ abban a formájában, ahogyan azelőtt láttuk, ahogy vélekedtünk róla. Ez a krízis bármennyire fájdalmas is, mégiscsak elhozza az igazságot, és innen esélyünk nyílik szétesett világunk összerendezésére.”
"Egy ember akkor van jól, ha az érzései, a gondolatai és a cselekedetei összhangban állnak egymással, vagyis ugyanazt gondolja, amit érez, és ugyanazt cselekszi is.”
Ezek a gondolatok Tisza Kata “Egyedül" című könyvéből származnak, és, hogy miért tartom nagyon fontosnak ezeket e gondolatokat?! Amiért kiragadtam ezt a részt, annak az az oka, hogy nagyban tartalmazzák ezek a mondatok azt az üzenetet, amit mindig szajkózok az otthonteremtéssel kapcsolatban.
A fenti gondolatok pontosan tükrözik azt, hogy a lakásokban nagyon gyakran miért hiányzik a lélek, miért hiányzik az egyediség, a személyesség, a tárgyak miért nem tükrözik azokat akik élnek benne, és legtöbbször miért csak "egyen lakásokkal”, vagy a tehetősebbeknél a glamúros luxussal találkozunk, akik külsőségekkel akarják mutatni a “jólétet”, nagyot, sokat, fényeset, “szépet”, drágát, stb. Ennek az oka pedig a fenti gondolatokban keresendők.
Amíg az ember nem ugyanazt gondolja amit érez, és nem cselekszi ugyanazt; amíg nincs az ember tudatában annak, hogy ki is ő valójában, addig egy ál-világot épít magának, ál-gondolatokkal, ál-vágyakkal, ál-élettel, amik csak a külsőségekről szólnak.
Az a tapasztalatom, hogy rengetegen folyamatos vágyakozásban, folyamatos elégedetlenségben élik az életüket. Mindig másra és többre vágyva, mint ami adott, vagy elérhető, pedig nagyon sokan tudnának boldog életet teremteni abból ami adott, nem kell hozzá nyerni a lottón és nem kell mindent azonnal megteremteni, időt lehetne hagyni a kisebb, de minőségi végeredménynek. A folyamatos vágyakozás és elégedetlenség miatt nem jut idő és energia, hogy értékeljük amink van és kialakítsuk a saját egyéniségünket.
Nincs idő leszelektálni és átgondolni semmit a folyamatos rohanásban és ha valaki felújításra vagy építkezésre adja a fejét azt azonnal, a lehető legrövidebb úton akarja, kulcsra készen, ha lehet semmi energiát ne kelljen beletennie (a pénzen kívül). Ha nem tesz az ember energiát a saját otthonába, az nem fogja hordozni azokat a pozitív, teremtő energiákat melyekkel létrehívni és alkotni tudunk.
Három H&M díszpárnától, 2 vázától és egy kanapéra dobott pokróctól nem lesz az otthonunk harmonikus, de a GucciArmani logóval ellátott ágytakaró sem fogja hozni a vágyott boldogságot, mert nem fogja mesélni történetünket. Egy képmutató világban élünk, ahol lassan minden mű amivel találkozunk: műANYAGOK, műanyag ételek, műanyag szépségIPAR, mű szépségideálok, műanyag építészet és lakberendezés: műfű, mű padló, műgyanta, mű szigetelés, mű hideg fények, művirágok, mű alkotások, mű bútorok…
Első blikkre “szép” lesz egyesek szemében, akik csak felületesen alkotnak véleményt, de teljesen üres, tartalmatlan tucat lakások teremtődnek, amik biztosan nem lesznek támogató otthonok. Hány ilyet látunk? Rengeteget! Talán a miénk is pont ilyen, pedig gondoljunk bele, amikor nagy ritkán egy olyan helyen járunk ahol érezzük a harmóniát, érezzük azt a többletet, amit beletett az egyén/ a család, sokszor meg sem tudjuk fogalmazni, hogy mitől más, de mégis nagyon érezhető a különbség! Biztosan találkoztatok ezzel az érzéssel, amikor olyan lakásban jártatok, ahol időt és energiát szántak az otthonteremtésre, és valahogy lelkületükben is többlettel bírtak a létrehozóik!
Ezt a pluszt mindenki magának egyedileg tudja beletenni! Idővel! Sok önfejlesztéssel, olvasással, lelassulással (legalább időnként), átgondoltsággal, türelemmel, gyökereink elfogadásával, a természethez visszakapcsolódva! Nincs más út, legalábbis szerintem nincs!
Egy otthonteremtés nagyon komplex feladat, és egy igazi lélekkel teli, egyensúlyt teremtő, támogató otthon teremtésére a lakberendező sem képes. Na erre nem számítottatok az enteriőrtervezőtől, igaz? Ezt az erős belső megérzésemet és gondolatomat, ami jó ideje érik bennem, nagyon erősen alátámasztotta a Tér-Lélek-Tan kurzus is amin nemrég vettem részt, Trom Kata vezetésével.
forrás: Unsplash
Egy otthon teremtésében a tervező segítséget, mankót tud nyújtani megfelelő tervezéssel a lakás jól használhatóságában, funkcionalitásában, praktikumában, jó tanácsokat tud adni a megfelelő anyagválasztásokkal, megfelelő bútor méretekkel és mennyiséggel kapcsolatban, de amitől az otthon igazi otthon lesz, azt a munkát csak maga az ott élő/ott élők tudják beletenni, és az nem is megy egyik hétről a másikra. Az otthonteremtés egy állandó folyamat, ami időközönként változhat, annak függvényében, hogy mi hogyan változunk. Ez nem egyenlő azzal, hogy folyamatosan cserélgetjük a trendek szerint a bútorokat, cseréljük a tapétát és a lakás teljes dekorációját, hanem a változás a belső folyamatainkból fakad, és ebből adódóan jön létre az igény a változtatásra!
Ez az oka annak, hogy sok évnyi tervezés után egyszer csak eljött az idő amikor azt éreztem, hogy “engem nem tesz boldoggá csupán a lakások tervezése, és végképp nem, a lakás stílusának megteremtése”. Biztosan furcsa lehet ezt olvasni egy enteriőrtervezéssel foglalkozó szakembertől. Hosszú idő alatt formálódott ki bennem ez a szemlélet és ahogy folyamatosan fejlődök ezen az úton, biztos vagyok benne, hogy a jövőben is sokat fog még formálódni. Ez az oka annak is, hogy a szolgáltatásaim között nincs külön stílustervezés. De akkor hogyan is tudok segíteni a stílus kialakításában?
forrás: Unsplash
Én a stílus kialakításában csak közvetett módon tudok segíteni. A munkafolyamat segítő naplóban - amit az ügyfeleimnek szoktam elküldeni - rengeteg megválaszolandó kérdés van, ami úgy gondolom elengedhetetlen ahhoz, hogy az otthonunk a számunkra védelmező bölcsővé alakuljon, ahová jó hazamenni, ahol ki tudunk kapcsolni, ahol fel tudunk töltődni, és minden elemével az igazi “jólétünket", egészséges életmódunkat tudja támogatni.
Érdemes több időt szánni a kérdések átgondolására, szükség van a válaszok megérlelésére, mert biztosan lesznek olyanok, amikre nem tudjuk az instant választ, időt, gondolkodást és döntéseket igényelnek.
Befejezésül, a lényeget összefoglalva, az első lépés amit tehetünk a lélekkel teli, támogató otthonunkért:
Szánjunk időt magunkra, és fogalmazzuk meg, hogy kik is vagyunk valójában! Ha ez sikerül - ami nem egyszerű feladat -, akkor tetteinkkel, életvitelünkkel támasszuk alá azt, ezzel megalapozva a stílusunkat is. Ha ez megvan, utána már nagyon egyszerű dolgunk van ami az otthonunk formálását illeti. Zsigerileg érezni fogjuk melyek azok az eszközök, tárgyak amikre szükségünk van az életünkben!
Mi is Az az egészségtudatos otthonteremtés?
Az „egészséges otthonteremtés” egy általam megalkotott komplex, minden mindennel összefüggő metódusrendszer. Egyszóval nevezhetnénk holisztikus enteriőrtervezésnek is, de ez nem fedné le igazán, hogy mit is foglal magába. Az „egészséges otthonteremtés” megnevezés számomra jobban érzékelteti a hangsúlyt és a kapcsolatot a két fogalom között.
Az „egészséges otthonteremtés” egy általam megalkotott komplex, minden mindennel összefüggő metódusrendszer. Egyszóval nevezhetnénk holisztikus enteriőrtervezésnek is, de ez nem fedné le igazán, hogy mit is foglal magába ez a kifejezés. Az „egészséges otthonteremtés” megnevezés számomra jobban érzékelteti a hangsúlyt és a kapcsolatot a két fogalom között.
Az otthonteremtés fogalma magába foglalja mindazt, melyet az enteriőrtervezés kapcsán tanultam az elmúlt években, a design egyetemtől kezdve az Erasmus tapasztalatokon keresztül a lakberendezési iskola, a szakmai gyakorlat és a munkák adta lehetőségek és fejlődés által. A funkcionális tervezés az alapja mindennek! Igazából a térszervezés adta lehetőségek a kedvenc részem a tervezés kapcsán. Imádom a szabadságát és egyben a korlátait is ennek a fázisnak, megtanít alkalmazkodni és kihozni a legjobbat az adott helyzetből. Nagyon sok a rossz alaprajz, és nagyon sok a rossz terv is, pedig, ha az alapok nincsenek rendben, akkor minden más csak egy külsőleg ráterített máz. A funkcionális tervezés után - amely magába foglal minden műszaki tervet a bontási építési tervtől kezdve a megfelelő elektromos kiállásokon keresztül stb. - az otthonteremtés következő lépése, hogy megfogalmazzuk ,milyen az egyéniségünk, stílusunk, hogy „Kik is vagyunk mi valójában? Mit képviselünk? Milyenek a hétköznapjaink? Milyen közegben érezzük jól magunkat? Mi az ami kikapcsol? Milyenek az öltözködési szokásaink? stb”. Ha ezekre és még millió kérdésre választ adunk, akkor lassan kezdhet körvonalazódni, hogy milyen is az a környezet, amely minket képviselhet, amely által kikapcsolódhatunk, minket támogathat a közérzetünkben és a jólétünkben. Van, akinek a zsigereiben van, van, aki ezt a mintát hozza otthonról, de van, aki csak sokkal később jut el oda, hogy felfedezze ezt, és van, aki soha nem is fog eljutni odáig, hogy valaha is megfogalmazza ezekre a kérdésekre a választ, mert nem is jön rá, hogy ezzel foglalkozni kellene, esetleg nem olyanok az életkörülményei, vagy egyszerűen csak ez egy nehéz és hosszú fejlődési út, önmunka.
Aki nem megy végig ezen a munkafolyamaton, annak csak maximum egy kívülről, első pillantásra szépnek tűnő lakása lehet véleményem szerint, amely lehet, hogy trendi, összemásolt innen-onnan, meg az is lehet, hogy hiper-szuper drága design bútorokkal teli berendezés, de attól még a lélek és az egyéniség hiányozni fog. Az nem egy támogató otthon lesz, hanem csak egy villogásra alkalmas magazinlakás, de lélekre ható, személységet és egyéniséget tükröző, egészséget támogató oldala nem valószínű, hogy lesz. Persze nem is állítom, hogy mindenkinek ezt az utat kellene választania. Ez csak az én válaszom a jólét keresésében, mindenkinek magának kell megfogalmaznia, hogy neki mi az. Akik meg magukra ismernek az írásaimban, és tudnak azonosulni a gondolataimmal, azokkal valószínűleg kereszteződni is fognak az útjaink.
Az egészséges szó úgy lesz az “én márkám” kulcsfogalma, hogy amikor megkellett fogalmaznom magamnak, hogyan is szeretnék “többet” nyújtani a lakberendezés kapcsán, akkor bevillant, hogy a másik fő hangsúly az életem elmúlt 15 évében az egészséges életmód kialakítása. Akkor megvilágosodtam, hogy nekem ezzel kell foglalkoznom! A két fő terület összekapcsolásával és egységben kezelésével. Akkor, abban a pillanatban hirtelen minden összeállt a fejemben, igaz, még csak egy nagy halmazként, rengeteg információ tömörült egy helyen, és idő kellett, amíg magamban is rendbe raktam mindent, de akkor megfogalmazódott bennem, hogy ez az az út, mely igazán az én utam!
A két fogalom együtt: magába foglalja a hagyományainkhoz és gyökereinkhez való visszakapcsolódást, a jelen és modern élet esszenciáját, a természettel való (újra)kapcsolódást, a funkcionalitás és jól használhatóság létjogosultságát, a tiszta alapanyag használatát ahol csak lehet az élet minden területén, saját önképünk meghatározását, a terek és falak hatását az életünkre, döntéseinket nap mint nap és hitünket abban, hogy minden mindennel összefügg, minden mindenre kihatással van!
Piackutatás
Nagyon sokat kutakodtam ezen a téren, hogy létezik-e ilyen szolgáltatási forma itthon vagy külföldön, amely az enteriőrtervezést, az otthon fogalmát együtt kezeli a testi és lelki egészséggel.
Találtam a témában megnevezéseket és irányzatokat, főként angol nyelven, mint például „healthy interior design” (= egészséges lakberendezés), biofil design (= biofília, azaz a természet szeretete az épített környezeten keresztül), fenntartható lakberendezés, térpszihológia stb., de olyan vállalkozásokkal is találkoztam, akik természetes anyagok használatára fókuszálnak a tervezés folyamán. Viszont nem találkoztam olyan oldallal vagy tervezői szemlélettel, amely ugyanolyan metódusban tekintene az egészséges otthonteremtésre, ahogy én tekintek rá. Távol álljon tőlem a világmegváltás, de sokat gondolkodtam, mi lehet az oka, hogy ezzel a komplex, minden mindennel összefüggő kontextussal nem találkoztam még, hiszen miután nekem összeállt a kép, melyet saját magam csiszolgattam az évek alatt, és már annyira természetes, hogy el sem tudom képzelni, hogy másképp csináljam.
Sokáig kerestem a saját hangomat is, és most végre úgy érzem megtaláltam! Az egyedi életfeladatoknak köszönhetően, melyeket a férjem betegsége (Rheumatoid Arthritis - autoimmun betegség) és a saját egészségügyi utam (női dolgok) hozott az életünkbe - és amikre gyakran fogok hivatkozni -, akarva-akaratlanul egy olyan fejlődési úton (hullámvasúton) indultam el, amelynek mindig hálás leszek. Természetesen ez köszönhető a kitartásunknak, nyitott, kiváncsi, érdeklődő, és tanulásra, fejlődésre vágyó párosunknak, nagyon sokat tanultunk (és folyamatosan kutatunk és kipróbálunk) a szervezet működéséről, az egészséges életmódról. Eldöntöttem már megismerkedésünkkor, hogy nem hagyom, hogy egy betegség a boldogságunk közé álljon, megfogadtam (akkor még naivan, tudatlanul), hogy ez a betegség, ha létrejött valamiért, akkor meg is lehet szabadulni tőle, és ezt a mai napig is így gondolom! Ez nagyon sok erőt ad a fejlődéshez és a kitartáshoz. Az évek alatt arra lettem figyelmes, hogy észrevétlenül kialakítottunk egy mindenre is kiterjedő egészséges szemlélettel átitatott rendszert, és ez annyira beválni látszik, hogy elhatároztam, ezt másoknak is meg kell mutatnom!
Remélem, az írásaim titeket is apró változtatásra sarkallnak, és örömöt leltek majd benne, mert nem titkolt célom, hogy minél többen megtapasztaljátok az igazi jólét és támogató otthon érzését! Várlak titeket szeretettel!